Göstergelerle Çalışmak

Eğer sosyal fayda yaratmaya çalışan bir kurum veya girişimseniz ve bir değişim yarattığınızı öne sürüyorsanız sizden bunu ölçebilmeniz beklenmektedir. Tam bu noktada göstergeler devreye girer. Göstergeler, adından da belli olduğu üzere yaratılmak istenen sonuçların/değişimlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini gösteren referans noktalarıdır. Diğer bir deyişle, bir gösterge, bir programın belirli bir hedefe yönelik değişim veya gelişim kaydedip kaydetmediğini göstermek için kullanılan belirli, gözlemlenebilir ve ölçülebilir veridir. (Gösterge konusunda daha detaylı bilgi almak için bkz. Sosyal Etki Ölçümlemesi KUSIF Dört Adım Yaklaşımı.)

Sosyal etkisini ölçmek isteyen kurumlar ve bu alanda çalışan araştırmacılar için yürütecekleri araştırmalarda güvenilir verilere ulaşmanın hem olmazsa olmaz hem de sancılı bir süreç olduğu aşikâr. Bu sebeple sosyal etki alanını güçlendirmenin önemli bir boyutu da sosyal araştırmalarda kullanılabilecek bir gösterge havuzu oluşturmaktır. Sosyaletkianalizi portalı ile ihtiyaç duyan herkesin kullanımına açık bir gösterge havuzunun ilk adımını atmış bulunuyoruz. Ekosistemi ancak birbirimizden öğrenerek ve birbirimizi besleyerek güçlendirebiliriz. Bu sebeple siz portal okurları ve kullanıcılarını kendi araştırmalarınızda kullandığınız göstergelerle bu havuzu büyütmeye davet ediyoruz.

Bu bölümde KUSIF olarak daha önce yürüttüğümüz araştırma ve projelerimizde katılımcılarımızla birlikte tespit ettiğimiz toplumsal cinsiyet, çocuk, engellilik ve gençlik alanında çalışan kişi ve kurumların kullanabileceği göstergelere erişebilirsiniz.

KADINLAR

GENÇLER

ENGELLİLER

ÇOCUKLAR

GÖSTERGELER İÇİN GERİ BİLDİRİMDE BULUNUN